Серпень без віз: коли скасують шенген для українців та за яких умов цього може не статися

Те, про що багато разів писала “Європейська правда”, про що говорили в МЗС та у що не вірила, мабуть, переважна більшість українців, нарешті здійснилося.

Європейська комісія оприлюднила остаточний звіт про виконання Україною Плану дій візової лібералізації (ПДВЛ).

Наступного року громадяни України, які встигли одержати біометричний паспорт, отримають право подорожувати до ЄС без віз.

На жаль, це не означає, що Україна виконала всі вимоги плану – в частині боротьби з корупцією і досі лишилися “проблемні питання”. Але Брюссель пішов на безпрецедентний для себе крок та вирішив запустити процедуру скасування віз, закривши очі на недопрацювання з боку України.

ЄС має правило не вірити обіцянкам Києва, але цього разу – зробив виняток.

Бо на кону – надто багато. В разі відмови іміджеві втрати ЄС в Україні були б завеликими. І в Брюсселі це розуміють. Отже, спершу – ключові тези.

– За планом вже за півроку українці отримають безвізовий режим. Найімовірніше, це станеться в останню декаду липня 2016 року. Ще є шанс, що ця дата буде скоригована – для цього ЄС доведеться піти на порушення власної процедури. Але не факт, що Брюссель на це погодиться. Тобто на ЧЄ-2016, найшвидше, “за паспортом” поїхати не вийде.

– Але існує невисока імовірність, що ЄС знову поступиться Києву, прискорить процедуру і тоді безвізовий запрацює вже наприкінці квітня.

– Рішення Єврокомісії не означає скасування віз для українців. Попереду ще два органи ЄС – Європарламент та Рада міністрів. І хоча вони наразі схильні підтримати Україну, “є одне але”. Про нього – далі.

– Попри те, що ЄК не встановила формальних умов для скасування віз, де-факто Київ ще має виконати п’ять зобов’язань, які дали президент та прем’єр. Зокрема, ті, про які ЄвроПравда вже писала на початку тижня. І якщо Україна просто проігнорує свої обіцянки, можемо бути впевнені – ЄС цього не пробачить.

Тепер – детальніше про рішення ЄК та зобов’язання Києва – записані та не записані в документі. А також про те, чому відсутність формальних умов є дуже важливою.

Ваш коментар буде першим

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.