Як нараховується заробітна плата в Польщі.

В більшості випадків своє рішення про те, щоб працювати за кордоном, люди приймають власне через можливість заробити більше. В цьому питанні лідером серед країн, куди українці виїжджають на заробітки, є Польща. Мінімальна та середня зарплата тут вища, ніж в Україні, тож кількість бажаючих заробляти більше росте. До прикладу, у 2017 році протягом лише трьох місяців українці, які працюють в Польщі, переказали додому понад 3 мільярди злотих.

Заробітна плата в Польщі

Заробітна плата в Польщі, якщо це не державна посада, встановлюється, як і в Україні, фірмою чи роботодавцем, однак, згідно із законом, вона повинна бути не меншою, ніж встановлена мінімальна зарплата. У 2018 році вона становить 2 100 злотих брутто/місяць, тобто близько 1 530 злотих нетто. Відповідно до цього, мінімальна погодинна ставка в Польщі у 2018 році становить 13,7 злотих брутто.

Зверніть увагу! В трудовому договорі, який працівник має обов’язково підписати зі своїм роботодавцем, повинна міститися інформація про вашу заробітну плату, ставку та кількість робочих годин.

Своєчасна виплата винагороди за роботу є одним з найважливіших обов’язків роботодавця перед працівником. Національна інспекція праці у Польщі жорстко контролює дотримання правил виплати винагород працівникам серед роботодавців. Відтак, через несплату працівнику затвердженої мінімальної ставки роботодавцю може загрожувати штраф в розмірі від 1 до 30 тисяч злотих.

Що таке зарплата брутто та зарплата нетто в Польщі?

В Польщі існує два поняття для означення заробітної плати працівника – це зарплата брутто та зарплата нетто.

 1. Зарплата брутто в Польщі – це сума заробітної плати працівника без урахування податку.
 2. Зарплата нетто в Польщі – це сума, яку працівник отримує після вирахування всіх внесків та податків із зарплати брутто. Фактично, зарплата нетто складає 73% від з/п брутто. Решта 27% надходить в казну Польщі.

Кожного місяця роботодавець в Польщі зобов’язаний робити відрахування від вашої заробітної плати брутто, які розподіляються наступним чином:

 • пенсійне страхування – 9,76 % від з/п брутто;
 • страхування від нещасних випадків – 1,8% від з/п брутто;
 • рентне страхування (на випадок пенсії по інвалідності) – 6,5% від з/п брутто;
 • страховий внесок у Фонд зайнятості (FP) – 2,45% від з/п брутто;
 • страховий внесок у Фонд гарантування винагород працівникам (FGŚP) – 0,1% від з/п брутто.

В результаті, на руки ви отримуєте зарплату нетто, тобто вашу заробітну плату з уже вирахуваними від неї податками.

Заробітна плата в Польщі

Зауважте, відповідно до польського законодавства, податки повинні сплачувати усі особи (незалежно від того, громадянами якої країни вони є), котрі отримують дохід на території Польщі.

Як отримати заробітну плату в Польщі?

Отримати заробітну плату в Польщі можна двома способами:

 1. На банківську картку одного з польських банків
 2. Готівкою. При цьому слід розписатися про отримання грошей у спеціальному чеку, де вказана сума та дата отримання.

Спосіб та дата отримання заробітної плати повинні бути прописані у трудовому договорі.

Надбавки до зарплати в Польщі

Працівник повинен пам’ятати, що існує ряд випадків, коли він може претендувати на надбавки до своєї місячної заробітної плати. Перш за все, слід знати, що існують обов’язкові надбавки до зарплати, передбачені законодавством та прописані в Трудовому кодексі Польщі та необов’язкові, про виплату чи невиплату яких приймає рішення особисто роботодавець.

Тож у яких випадках можна претендувати на додаткові виплати до зарплатні, якою може бути сума таких надбавок і як їх отримати?

Надбавка до зарплати за понаднормову роботу в Польщі

Роботодавець зобов’язаний оплатити всю роботу, виконану працівником, в тому числі і понаднормову. У трудовому договорі, який працівник підписує з роботодавцем, обов’язково повинна міститися інформація про робочий графік працівника. Це ті години та дні, які оплачуються згідно з прописаною у тому ж договорі сумою заробітної плати. Якщо ж працівник буде змушений працювати понаднормово – йому належать надбавки до зарплати.

Час, який ви пропрацювали понаднормово, може відноситись до однієї з двох категорій, передбачених Трудовим кодексом Польщі (art. 151 § 1):

 1. добові понаднормові години (nadgodziny dobowe)
 2. середньотижневі понаднормові години (nadgodziny średniotygodniowe)

Надбавка до зарплати за понаднормову роботу в Польщі

Добові понаднормові години роботи – це та робота, що виконується працівником протягом дня понад ту кількість годин, яка визначена нормою його робочого дня. Тобто, якщо у вас 8-годинний робочий день, дев’ята і всі наступні години роботи будуть добовими понаднормовими годинами.

Середньотижневі понаднормові години роботи – це виконана робота, яка перевищує у сумі кількість допустимих робочих годин в тиждень (переважно це 40 робочих годин на тиждень).

В разі, якщо працівник працював понаднормові години, він має право на винагороду у розмірі 100% за понаднормову роботу, якщо він працював:

 • вночі;
 • у неділю, святкові дні та дні, які не є робочими днями для працівника;
 • в понаднормовий робочий день.

Тобто, кожна відпрацьована понаднормова година оплачується у розмірі 100% від вашої погодинної ставки. Наприклад, якщо в годину ви отримуєте 14 злотих і в день працювали на дві години довше, ніж потрібно, то додатково отримаєте ще 28 злотих.

Надбавка до зарплати за роботу вночі в Польщі

Якщо працівник виконує роботу вночі, він має право на надбавку за кожну нічну годину. Дана надбавка виплачується у розмірі 20% від погодинної ставки.

Надбавка до зарплати за роботу вночі в Польщі

Так, згідно зі ст. 151 Трудового кодексу Польщі, кожен, хто працює вночі, тобто між 22:00 і 7:00 год,  повинен отримувати надбавку у розмірі 20% від денної погодинної ставки. Наприклад, якщо ваша денна погодинна ставка становить 14 злотих, то це означає, що ви повинні додатково отримувати по 2,8 злотих за кожну годину роботи вночі. Тобто ви будете отримувати 16,8 злотих за кожну годину роботи вночі.

Надбавка до зарплати за роботу у важких умовах у Польщі

Перш за все слід уточнити, що в Польщі надбавка за роботу в шкідливих чи важких умовах є необов’язковою.

Роботодавець може сам вирішити, чи доплачувати працівнику за роботу в умовах, шкідливих для здоров’я, важких чи небезпечних для життя чи ні. Розмір надбавки як і схему її нарахування також встановлює роботодавець.Це може бути як конкретна визначена сума, так і відсотки від встановленої зарплатні.

Також роботодавець повинен скласти перелік робочих посад, де робота вважається виконаною у шкідливих, важких або небезпечних умовах. Сюди може відноситись, наприклад:

 • робота у несприятливому температурному режимі, з підвищеною вологістю тощо;
 • робота з небезпечними речовинами;
 • робота у небезпечному для здоров’я приміщенні;
 • робота у форсованому положенні тіла;
 • надмірне навантаження на м’язи та скелетну систему;
 • робота на висоті, у шахтах тощо.

 

Грошова компенсація на роботі в Польщі

Грошова компенсація на роботі – це певна сума грошей, яка виплачується одноразово у конкретних випадках. Видача грошових сум і одноразової допомоги працівникам надаються за невикористану відпустку, при звільненні чи переведенні на іншу роботу, в разі необхідності відшкодування завданої шкоди здоров’ю тощо. Виплачується грошова компенсація роботодавцем.

Зазвичай, грошова компенсація на роботі в Польщі виплачується у таких випадках:

 • у випадку виходу вагітних жінок у відпустку по догляду за дитиною;
 • у випадку професійного захворювання працівника;
 • у випадку недієздатності та неспроможності виконувати роботу через професійне захворювання або аварію на виробництві.

Ваш коментар буде першим

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.